Posted on

cannaseeds

Marijuana seeds for indoor and outdoor cultivation

Additionally, our Cannabis seeds are always fresh and never purchased as bulk material. We only sell quality goods, assessing every seed before shipping. This is why we can guarantee that only seeds with the highest quality are delivered to our customers.

Feminized seeds only grow into female plants with resin carrying buds. This will directly result in a higher yield of the home grown Cannabis. These seeds are best suited if the cultivator wants to skip the removal of the male plants and is only interested in breeding resin-carrying buds.

Pineapple Express autoflowering

High Supplies Premium Cannabis Seeds are cultivated in the Netherlands. They are hybrids from the breeds Sativa, Indica and Ruderalis. Our Cannabis seed shop is divided into different categories. You can directly search for a breed suited for either indoor or outdoor cultivation or opt for feminized seeds, which, being true to their name, have been modified to grow only female plants. Of course we also offer traditional seeds that develop both male and female plants.

We offer, among others, the following Cannabis seeds:

At High Supplies you can buy cannabis seeds comfortably online – always at the best prices. We sell premium marijuana seeds as a trademark and don’t feel the need to ask our customers for a minimum purchase. Take your time and poke around our page. We are looking forward to your order.

The seeds were selected according to their first-class germinal performance with particularly high yields, high-level resistance, and adaptability.

Terpény od CALI TERPENES si môžete kúpiť TU: Čo sú terpény? Terpény sú hlavnou zložkou esenciálnych olejov z mnohých rastlín, kvetov a ovocia, ako je levanduľa, citrón, borovica alebo konope a predstavujú ich vôňu a chuť. Okrem toho majú všetky liečivé vlastnosti a pôsobia ako prírodné riedidlá extraktov, olejov a živíc. Vysoká kvalita terpénov je pre nás veľmi

Policajný zásah v jednej z najväčších konopných bánk ponecháva celý priemysel v nemom úžase. Španielska agentúra pre lieky (AEDM) poverila Guardia Civil vykonaním operácie, pozastavila však aj vedecký projekt, ktorý spoločnosť uskutočňovala na univerzite v Baskicku. Na žiadosť vyšetrujúceho sudcu a protidrogového stíhania sú najväčšie španielske banky Dinafem, La Mota a Humboldt Seeds zo skupiny POT

Cannabidiol (CBD) je zlúčenina nachádzajúca sa v kanabisovej rastline. Rovnako ako jeho neslávny bratranec THC, CBD je kanabinoid a vyrába sa v žľazovitých trichómoch (malé, živicové “vlasy” na kvete a listoch) určitých odrôd rastliny konope. Rovnako ako THC, je to vysoko liečivá zlúčenina a zistilo sa, že je účinná pri liečbe mnohých rôznych chorôb rôznej

CALI TERPENES – CANNABISOVÉ PROFILY

Kanabinoidy sú rôznorodé skupiny chemických zlúčenín, ktoré sa viažu na špeciálne receptory v ľudskom tele, ktoré tvoria tzv. Endokanabinoidný systém. Metóda „key and lock“ sa často používa na opis tohto procesu. Ľudské telo má špecifické väzobné miesta („zámky“) na povrchu mnohých typov buniek a naše telo produkuje niekoľko endokanabinoidov („kľúčov“), ktoré sa viažu na tieto

V tomto článku sa stanovia dva druhy sekundárnych metabolitov, ktoré sú biosyntetizované rastlinami Cannabis sativa L. a pravdepodobne produkujú synergiu s účinkami kanabinoidov. Pozoruje sa, že kanabinoidy nie sú jedinými účinnými látkami v závode na výrobu kanabisu. Niektoré štúdie ukázali, že existujú rozdiely medzi účinkami spôsobenými čistými kanabinoidmi a účinkami spôsobenými rastlinami, hoci kanabinoidy

If you’re new to cannabis growing, try the RQS Feminized Starter Kit, a complete package that comes with 3 cannabis seeds and everything else you need for successful germination. Easy!

To avoid root rot and harming plants, ensure the soil is dry before watering. You can quickly check the dryness by inserting your finger knuckle-deep into the substrate. If the soil still feels moist, wait another day before checking again. If in doubt, water well, but not too often!

To quickly and easily tell if cannabis seeds are feminized, check the datasheet on the relevant product page. The datasheet contains key attributes and will help you pick the perfect cannabis seeds.

How To Water Feminized Cannabis Seeds

By clicking ENTER, you confirm
you are
18 years or older

The optimal relative humidity (RH) varies according to the plant’s stage of development. You’ll need to adjust humidity accordingly to achieve the best results:

With dozens of high-quality feminized cannabis seeds to choose from, how do you know which one is right for you? At RQS, we have several tools to make your browsing experience as easy as possible.

You can easily grow feminized cannabis seeds indoors (in a tent or grow room) or outdoors (in a greenhouse or garden).